اختلال تکلم بعد از سکته ی مغزی

سکته ی مغزی یکی از شایعترین اختلالات نورولوژیک بزرگسالی و سالمندی است . این اختلال علائمی دارد که شایعترین آنها ضعف و فلجی در اندام ها و از دست دادن قوه ی تکلم است . در اینجا درباره ی از دست رفتن گفتار بعد از سکته ی مغزی صحبت می کنیم .

از دست رفتن گفتار بعد از سکته ی مغزی به چند دسته ی کلی تقسیم می شود که بر اساس میزان و محل آسیب مغز تشخیص داده می شوند .

شاید می توان گفت کم دردسر ترین اختلال گفتاری حاصل از سکته ی مغزی دیزارتری یا آسیب حرکتی گفتار باشد . در این اختلال زبان یا همان language در فرد آسیب نمی بیند و بیمار صرفا در کنترل حرکات اندام های گویایی دچار ضعف شده است . البته ممکن است این اختلال همراه با انواع دیگر بدگفتاری های بعد از سکته باشد .
آفازی اختلالی شایع در مراجعین سکته ی مغزی است .
آفازی یا زبان پریشی به معنی از دست دادن زبان یا language است .
در این نوع آسیب فرد قدرت بیان آنچه که می خواهد بگوید را از دست می دهد . این شامل جمله بندی ، انتخاب واژگان ، انتخاب صداهای سازنده ی کلمات و انتخاب معنای مناسب با مفهوم مورد نظر می شود .
در موارد شدید تر فرد قدرت درک گفتار دیگران را نیز از دست می دهد . یعنی علیرغم داشتن شنوایی سالم فرد متوجه گفتار دیگران نمی شود و گفتاردیگران را بصورت گفته هایی بی معنی می شنود . درست مثل فردی که با زبان ژاپنی آشنایی ندارد و اطرافیان با او ژاپنی صحبت کنند . این اختلال بدلیل آسیب یا مرگ سلول های عصبی در ناحیه ی زبان آموزی مغز است . طبیعی است که سلولهای مرده توانایی دوباره به کارگرفته شدن را ندارند در نتیجه اختلال آفازی اگر درمان نشود تا حدود زیادی باقی می ماند .

درمان اختلال آفازی

درمان اختلال آفازی توسط متخصصین گفتاردرمانی صورت می گیرد . آسیب شناسان گفتار و زبان با بررسی دقیق محل ضایعه و با اتکا به سلول های عصبی مجاور نورون های مرده بخشی از مسئولیت نورون های از بین رفته را به نورن های کناری و نورون های بازتوانی شده می دهند و به این ترتیب موجب بازگشت بخش مهم و اساسی گفتار فرد می شوند .

جناب آقای فرزانه آسیب شناس گفتار و زبان ، فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران و عضو گروه گفتاردرمانی best talkیکی از معدود افرادیست که در شهر قم موفق به درمان افراد متعددی از عزیزانی شده است که بدلیل سکته ی مغزی گفتار خود را از دست داده بودند . مفتخریم که در گروه گفتاردرمانی best talk میزبان عزیزان شما و بازتوانی آنها باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

در این پنل می توانید از افرادی که آنلاین هستن کمک بگیرید.

× پشتیبانی