درمان اختلال بلع

درمان اختلال بلع
اختلال در بلع یکی از شایعترین اختلالات در بیماری های نورولوژیک از جمله سکته ی مغزی ، پارکینسون ، MS و ALS می باشد .
اختلال بلع در کودکان و نوزادان هم دیده می شود . کودکانی که بصورت نارس متولد می شوند و همچنین کودکانی که سابقه ی تشنج در دوران نوزادی را دارند از مهمترین گروه های داری اختلال بلع نوزادی هستند .

اختلال بلع چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم ؟

اختلال در گرفتن و انتقال غذا از دهان تا معده را اختلال بلع می نامند . برای آسانتر شدن تشخیص و درمان بلع مسیر بلع را به چند قسمت تقسیم می کنیم و عملکرد هر قسمت را ارزیابی می کنیم .

مراحل بلعیدن

مرحله ی آماده سازی دهانی
شامل گرفتن غذا و جویدن و آماده سازی غذا برای انتقال آن به سمت حلق
مرحله ی انتقال دهانی شامل انتقال لقمه ی غذایی آماده شده از دهان به سمت حلق می باشد که با حرکت الاکلنگی زبان صورت می پذیرد .
مرحله ی حلقی شامل یک مکث تنفسی و بسته شدن تمامی مسیرهای تنفسی و حرکت لقمه ی غذا به سمت مری است . در این مرحله حنجره رو به جلو و بالا حرکت می کند و اپی گلوت رو به پایین تا مسیر هوایی نای بسته شود .
و مرحله ی آخر مرحله ی مروی است که غذا مسیر مری را از دهانه ی بالایی مری تا انتهای دهانه ی پایینی مری و ورود به معده طی می کند .

بلع درمانی

بلع درمانی با هدف یافتن اختلال در هر کدام از این مراحل و همچنین رفع آسیب در این مراحل کمک به درمان بلع می کند . این آسیب ها می تواند شامل خاموش شدن رفلکس های مسیر و یا ضعف و ناهماهنگی حرکتی عضلات باشد که از طریق افزایش قدرت و هماهنگی عضلات و همچنین تحریک رفلکس ها و بازگرداندن آنها و راهکارهای جبرانی بهبود می یابند .

جناب آقای فرزانه با کارنامه ی درخشانی در درمان اختلال بلع در شهر قم و همچنین سابقه ی همکاری با بهترین نورولوژیست های قم توانسته اند برای اولین بار در قم درمان بلع در کمترین مدت زمان را ارائه کنند و لذت غذا خوردن را به بیمارانشان باز گردانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

در این پنل می توانید از افرادی که آنلاین هستن کمک بگیرید.

× پشتیبانی