چگونه کودک خوش صحبتی داشته باشیم؟

چگونه کودک خوش صحبتی داشته باشیم
یکی از دغدغه های والدین میزان صحبت کردن کودکان و همینطور انتخاب واژگان آنهاست . حتما شما هم این اصطلاحات رو از مادران شنیده اید که بچه ام انقدر شیرین زبونه خیلی باهوشه مثله آدم بزرگا حرف میزنه . قلمبه سلمبه صحبت می کنه . و خیلی از خانواده ها صحبت کردن کودکشون رو مربوط به هوش و توانایی های ذهنی کودکشون می دونن اما واقعا میزان صحبت کردن کودکان به هوش اونها مربوطه ؟
شاید براتون جالب باشه که بدونین در تحقیقات علمی هوش رو عامل اصلی خوش صحبت بودن کودکان نمی دونن . البته که افرادی که در آزمون های هوشی نمره ای کمتر از حداقل می گیرن دچار مشکلاتی برای کسب گفتار و زبان می باشند اما نمیتوان از میزان و تنوع گفتار کودک نتیجه گرفت که کودک نمره ی بهتری در آزمون های هوشی می گیرد .
در تحقیقات یکی از مهمترین عامل های توانمندی گفتاری کودکان میزان گفتار خانواده در منزل و تنوع واژگانی والدین در گفتارشان می باشد .
طبق آخرین تحقیقات هرچه والدین در رابطه با ایده ها احساسات و اعتقادات در خانه بیشتر صحبت کنند کودکان آنها در سه سالگی گفتار بیشتر و متنوع تری خواهند داشت .
بنابراین برای اینکه کودک خوش صحبتی داشته باشیم بهتره که موارد زیر را رعایت کنیم :
1 یک زمان مشخص و معین برای صحبت کردن با کودک خود در نظر بگیرید . حدود 20 دقیقه در روز برای شروع مناسبه .
2 از دوران جنینی شروع کنید . کودکان از هفته ی بیستم جنینی توانایی شنیدن را دارند هر چقدر در این دوره با کودک صحبت کنید آمادگی وی را برای گفتار در خردسالی افزایش می دهید .
3 سرعت گفتارتان را کاهش دهید . سرعت پایین گفتار به کودک اجازه می دهد تا گفتار را بهتر تحلیل و تقلید کند .
4 توقعتان رو از کودکان کم کنید در عوض بیشتر تلاش کنید . تقاضاهای گفتاری زیاد از کودک موجب کاهش اعتماد به نفس و کاهش گفتار کودک و گاها بروز اختلالاتی همچون لکنت می شود . بنابراین هر چه از کودکتان توقع دارید خودتان همانگونه باشید .
5 کودکان 30 درصد از گفتارشان را از شنیدن صدای محیط فرا می گیرند . بنابراین هنگام گفت و گو با دیگر اعضای خانواده به گفتار خود و انتخاب کلماتتان دقت کنید .
6 اگر در دوران نوزادی کودکتان دچار سرماخوردگی های مکرر شد حتما شنوایی کودک رو چک کنید . مشکلات شنوایی آسیب زیادی به گفتار کودک می زند . اگر کودکتون دچار کمشنوایی است حتما در سنین پایین از وسایل کمک شنیداری استفاده نمایید .

در آخر باید بدانیم که کودکان ما آن کسی هستند که ما هستیم نه آنکه ما می خواهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

در این پنل می توانید از افرادی که آنلاین هستن کمک بگیرید.

× پشتیبانی